Yatırım yapmanın ilk amacı elinizdeki mal varlığını korumak ve kar elde etmek amacı ile değerlendirmektir. Bazı durumlarda ise diğer yatırımlarınızı finanse etmek ya da oluşan ihtiyaçlarınızı karşılamak için alım yapmaktır. Yani mevcut mal varlığınızı korumak, kar elde etmek ve ihtiyacınız olduğunda nakde dönüştürmek içindir. İşte tam da bu amaçlarla, Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmak da potansiyel fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Peki Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul alım aşamaları nasıldır? Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmek ve sizi bilgilendirmek istedik.

  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni kanunları uyarınca KKTC vatandaşı olmayanların mülkün yalnızca bir konuttan oluşması koşuluyla, hane başına en fazla 5 dönüm alana kadar tek bir mülkiyet hakkına sahiptir.
  • Eşlerin ve 18 yaşını doldurmuş aile fertlerinin her birinin ayrı ayrı bir mülk satın alma hakkı vardır.
  • 5 dönümden büyük bir arazi almak için ya da 5 dönüm bir arazinin üzerine 1’den fazla mülkiyeti olacak bir yapılandırma yapmak için uluslararası şirket kurulması gerekmektedir. Uluslararası şirket üzerine sınırsız sayıda gayrimenkul alınabilmektedir.
  • Her satın alma işlemi esnasında satış sözleşmesi imzalanır ve bu sözleşme tapuya kayıt edilir. Satış sözleşmesi kaydedildikten sonra, mülk başka bir üçüncü şahsa satılamayacak şekilde korunur.
  • KKTC dışındaki vatandaşlar tarafından taşınmaz mal satın alınması, kanun uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış olmalıdır. Onay verilmesinin ana sebebi satılan mülkün stratejik bir askeri tesis olması ya da bu tesise yakın olup olmadığının kontrolü içindir. T.C. vatandaşları bu onay süreci 1,5-2 ay aralığındadır.
  • Emlak Alımı esnasında oluşabilecek ilave maliyetler de aşağıdaki şekildedir;

Belediye rayiç bedel üzerinden %5 KDV (Genellikle)

Belediye rayiç bedel üzerinden %3 Tapu harcı (Genellikle)

Elektrik trafo katkı payı 1.000GBP, Su-kanalizasyon katkı payı 500GBP Standart Ödemelerdir.(Tüm Gayrimenkuller için)

  • Kıbrıs Emlak piyasasında alım yaparken her zaman SATICI emlak hizmet bedeli öder, alıcı hizmet bedeli ödemez.
  • Kredi ile satın alım yapmak istenirse; Kuzey Kıbrıs’ta birçok uluslararası bankanın yanı sıra Türk bankaları da bulunmaktadır ve bu bankalarla da işlem yapabilirsiniz.