İnsanların kendini huzurlu, bir o kadar da güvende hissettiği, yoğun geçen bir günün yorgunluğunu geride bırakarak gelmek istediği yer evidir. Özellikle de yaz aylarında, sıcak havalardan kurtulup, havuz kenarında keyif yapıp serinleyebileceğiniz bir eviniz varsa, sizden şanslısı yok. İşte Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul alırken çok iyi bir araştırma yapmanız ve seçeceğiniz gayrimenkulün tüm özelliklerini iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa ve Kuzey Kıbrıs’taki projelere göz atmak isterseniz, Evnomi’yi de ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi sizlere, Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul almak ve yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken konularda bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle Bütçenize Karar Verin.

Kıbrıs’ta gayrimenkul almadan önce bütçenizi netleştirin. İstediğiniz kriterlerdeki evleri belirleyin ve kredi ihtiyacınız olacaksa, bu durumda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve en önemlisi de yatırım yapacağınız lokasyonu iyi araştırın.

Yatırım Yapılacak Mülk İçin Araştırma Yapın.

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkulün yatırıma uygun olup olmadığına bakacaksınız öncelikle tapu kaydını kontrol edin. Mülkün üstünde ipotek, vergi borcu ya da haciz olup olmadığını araştırın. Ayrıca tapu bilgilerindeki adres ile gayrimenkulün adresinin aynı olması gerekir, dikkat edin. Son olarak da satın alacağınız ev, daire ya da villanın aidatlarının, su, doğalgaz, elektirik gibi giderlerinin ödendiğinden emin olun.

Diğer Mülklerle Karşılaştırın.

Yatırım yapacağınız bir projede dikkat etmeniz gereken hususlardan bazıları da izolasyon, yalıtım, yapının sağlamlığı, enerji tasarrufu gibi konulardır. Bu alanda iyi araştırma yapın, bilgi edinin ve hatta çevrede bulunan diğer binalarla karşılaştırarak özelliklerine göre belirlediğiniz fiyatın uygun olup olmadığını teyit edin.

Kuzey Kıbrıs’ta Emlak ve Gelir Vergisi

En önemli dikkat edilmesi gereken konular da, emlak ve gelir vergisidir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli şey satın alınacak olan gayrimenkulün geçmiş yıllara ait herhangi bir emlak vergisi borcu olmaması gerekir. Eğer yatırım yapılacak mülkün ödenmemiş bir borcu varsa, gayrimenkulün yeni sahibi de, yani siz de kalan bakiyeden sorumlu olacaksınız. Bu yüzden alacağınız gayrimenkulün emlak vergisi borcu olmadığından emin olun. Ayrıca gayrimenkulün satıldığı yılın emlak vergisi satıcı tarafından karşılanır. Sizin de yıl sonuna kadar, mülkün bağlı olduğu belediyeye emlak vergisi bildirimi yapmanız gerekir.

Eğer satın alınan gayrimenkul yılın son üç ayı içinde yapılmış ise emlak vergisi bildirimi, satış işleminin yapıldığı tarihten itibaren en geç üç ay içerisinde yetkili birime verilmelidir.

Gelir vergisi ise gayrimenkulün satın alındığı tarih itibari ile beş yıl içerisinde tekrardan satılması durumunda satış sonrasında değer artış kazancı var ise bu kazancın beyan edilip gelir vergisi ödenmesi gerekmektedir.