Ümit verici birleşme müzakerelerinin sürdüğü Kuzey Kıbrıs, bürokratik sınırların kaldırılmasının ardından uluslararası yatırım dünyasının yeni gözdesi olacak. Tüm bu gelişmelerden sonra KKTC’nin yatırım dünyasında yıldızı yeniden parlayacak. Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak kısa ve uzun vadede çok kazandıracak.

Peki neden Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapılmalı? Kuzey Kıbrıs’ın yatırım için en elverişli ülkelerden biri olmasının birden fazla sebebi var elbet. Bunlardan en önemlisi de Kuzey Kıbrıs’ın büyüyen ekonomisi. Ada’nın küçük bir yer olması ve genişleyen yatırım fırsatlarının fark edilmesi yatırımcıları KKTC’ye yönlendiriyor doğal olarak. Şimdi de yatırım için Kuzey Kıbrıs’ın seçilmesindeki diğer nedenleri sıralayalım. İşte KKTC’de yatırım yapmanın avantajları;

Avrupa Birliği Üyeliği

Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs’la olası birleşme durumunda, Kuzey Kıbrıs’ın da AB üyesi olması.

2-3 Kat Değer Artışı

Sınırın açılmasının ardından 2-3 kat fazla değere sahip olan Güney Kıbrıs konut sektörü gibi, Kuzey Kıbrıs’da yaşanacak hızlı değer artışı.

Artan Turizm Yatırımları

Kuzey Kıbrıs’a yapılan yeni turizm yatırımları ile artacak olan istihdam oranının, konut sektörünü de hareketlendirecek olması.

12-14 Yılda Kara Geçme

Türkiye’de yapılan emlak yatırımlarının geri dönüş sürelerinin 18-25 yılı bulmasına rağmen, KKTC emlak yatırımlarının 12-14 yıl gibi kısa sürelerde geri dönüş sağlaması.

Yabancı Yatırımcı Artışı

Ilıman Akdeniz iklimi sayesinde Kıbrıs Adasına, başta İngilizler olmak üzere Rus, Arap, İsrail, İsviçre ve Baltık ülkelerinin konut yatırımlarının her yıl artması.

Güvenli Yatırım ve Yaşam

Kuzey Kıbrıs’ın, Avrupa’nın en düşük suç oranına sahip 3. ülkesi olması nedeni ile hem yatırım, hem yaşam için güvenli bir ortam sunması.

Her Yıl 85 Bin Öğrenci

Uluslarası bilinirliğini “Eğitim Adası” olarak da tescillemek isteyen Kuzey Kıbrıs’ın yapılan kampüs yatırımları sayesinde her yıl 85 bin öğrenciyi ağırlıyor olması.

10 Yıl Vergi Muafiyeti

Ülkeye yapılacak turizm yatırımlarının 10 yıl gelir vergisinden muaf olması ve devlet tarafından sağlanan sayısız yatırım teşviği.

 

Kuzey Kıbrıs’ta ev sahibi olmak, yatırım yapmak ve yatırım fırsatlarıyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sizi Evnomi ile tanıştıralım. Evnomi; yatırım getirisi yüksek olan emlak projelerinin, yatırımcısı ile buluştuğu bir emlak yatırım portföyü platformudur. Yurtiçi ve yurtdışında bulunan yüksek getirili emlak projeleri ile yatırım portföyünü genişletmek ve çeşitlendirmek isteyen yatırımcı adayları için online bir yatırım danışmanı.